Jak ocieplić drzwi wejściowe?

 In Blog

Drzwi wejściowe to element wykończenia, który na równi z oknami powinien gwarantować nam jak największą izolację termiczną w domu czy w mieszkaniu. Wybierając drzwi, należy zwrócić uwagę zarówno na materiał, z jakiego zostały wykonane, jak również na sposób ich montażu, który znacząco wpływa za zatrzymanie ciepła wewnątrz domu czy mieszkania.

Spis treści:

  1. Ocieplenie drzwi wejściowych do domu
  2. Ocieplenie metalowych drzwi wejściowych
  3. Ocieplenie drewnianych drzwi wejściowych
  4. Ocieplenie drzwi zewnętrznych metalowych
  5. Ocieplenie drzwi zewnętrznych drewnianych

W poniższym wpisie dowiesz się, na czym jest ocieplenie drzwi wejściowych do domu. W jaki sposób ocieplić metalowe drzwi wejściowe, drewniane drzwi wejściowe, zewnętrzne drzwi metalowe i zewnętrzne drzwi drewniane.

Ocieplenie drzwi wejściowych do domu

W czasie wyboru odpowiednich drzwi należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób ich wykonania, również dodatkowe wykończenie materiałem izolacyjnym. Dodatkowym czynnikiem, który zapewnia prawidłowe zatrzymanie ciepła, jest odpowiedni montaż progu i jego uszczelnienie, dzięki czemu woda nie osadza się w szczelinie drzwiowej.

Jak materiał wykonania drzwi zewnętrznych jest najlepszy?

  • Stal – jedne z najsolidniejszych drzwi dostępnych na rynku. Wewnątrz wypełniane są wełną lub pianką mineralną, a głównym elementem konstrukcyjnym jest stalowa rama.
  • Aluminium – wykonane z aluminiowej blachy i płyty PCW z ociepleniem w postaci wełny mineralnej, pianki poliuretanowej z dodatkiem styropianu. Główny element konstrukcyjny stanowi kształtownik z przekładkami termicznymi.
  • PCV – Ich główną domeną są świetne właściwości akustyczne, wewnątrz jest umieszczony profil kilkukomorowy na stalowej podstawie. Wypełnienie stanowi spieniony PCW lub poliuretanowa pianka.

Na czym polega ocieplenie drzwi wejściowych?

  • Ocieplona rama – styropian czy poliuretanową piankę umieszcza się pomiędzy kolejnymi warstwami sklejki lub w płycinie umieszczonej w ramie drzwi.
  • Odpowiednio zamontowany i uszczelniony próg – najczęściej obecnie jest wykonywany próg termoizolacyjny w specjalnie dostosowanym kanale umieszczonym pod drzwiami z wypełnieniem termoizolacyjnym.

Dobierając zewnętrzne drzwi wejściowe, należy zwrócić uwagę na tzw. współczynnik przenikania ciepła, czyli „U”. Dobrze dobrane drzwi wejściowe są w stanie obniżyć utratę ciepła o nawet 30-40%, co znacząco przekłada się również na późniejsze opłaty za ogrzewanie. Przeciętna wartość „U” nie powinna być wyższa niż 2,6 (W/m2K), jednak o wiele lepszym wyborem są drzwi o lepszych parametrach, czyli poniżej 1,7 (W/m2K). Należy pamiętać, że wybrane drzwi powinny być opatrzone odpowiednim certyfikatem.

Ocieplenie metalowych drzwi wejściowych

Metalowe drzwi czy drzwi stalowe są zazwyczaj wykonane na zwykłej ramie z dwóch arkuszy blach. Nawet po umieszczeniu dodatkowej warstwy izolacyjnej takie drzwi nie będą stanowić wystarczającej warstwy termoizolacyjnej.

Najlepiej szukać drzwi, które poza blachą, są dodatkowo wypełnione drewnopochodnymi płytami z ociepleniem wykonanym z poliuretanowej pianki. Współczynnik przepuszczalności ciepła takich drzwi może mieć wówczas wartość nawet 0,6.

Ocieplenie drzwi zewnętrznych metalowych

Drzwi stalowe cechują się jeszcze jedną niewątpliwą zaletą. Są niezwykle mocne i wyjątkowo odporne zarówno na warunki atmosferyczne, jak i na mechaniczne uszkodzenia, z tego tez względu drzwi stalowe są najczęściej używane jako drzwi antywłamaniowe.

Ocieplenie drewnianych drzwi wejściowych

Drewniane drzwi są zazwyczaj masywne, wykonane całościowo z drewnopochodnej klejonki, która sprawia, że są niezwykle stabilne. W środku zazwyczaj znajduje się wypełnienie izolacyjne. Drewno nie jest jednak zbyt odporne na czynniki atmosferyczne, zalecane jest więc umieszczenie drzwi pod zadaszeniem lub zaimpregnowanie konserwującym preparatem.

Ocieplenie drzwi zewnętrznych drewnianych

Ocieplenie drzwi zewnętrznych jest zazwyczaj zrealizowane z udziałem styropianu, ponieważ drewno jest niezwykle trwałym materiałem, pełniącym również funkcję świetnego materiału izolacyjnego. Współczynnik przenikalności ciepła drzwi drewnianych może osiągnąć wartości nawet poniżej 1,0 (W/m2K).