Jak pomalować drzwi wejściowe?

 In Blog

Chcesz zrobić remont mieszkania, ale drzwi zewnętrze i/lub wewnętrzne nie pasują do nowego wystroju? Nie musisz od razu kupować nowych drzwi. Na początek dobrze jest zastanowić się nad pomalowaniem starych drzwi. Jak to zrobić?

Spis treści:

 1. Malowanie drzwi wewnętrznych
 2. Malowanie drzwi zewnętrznych
 3. Malowanie drzwi drewnianych
 4. Malowanie drzwi metalowych
 5. Malowanie drzwi z okleiny

W poniższym wpisie dowiesz się jak pomalować drzwi zewnętrzne, jak pomalować drzwi wewnętrzne: drzwi drewniane, drzwi metalowe i drzwi z okleiny.

Malowanie drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne są umieszczone na styku dwóch światów: zewnętrznego, czyli korytarza i wewnętrznego czyli Twojego mieszkania. W takiej sytuacji często należy pójść na kompromis i pomalować tylko drzwi od strony wewnętrznej, a część zewnętrzną wspólną z estetyką zamysłu developera pozostawić w formie obecnej.

Jak pomalować drzwi zewnętrzne?

 1. Wybierz kolor odpowiednio pasujący do wnętrza Twojego mieszkania – neutralne kolory to biel, szarość i beże. Jednak współczesne urządzanie wnętrz cechuje się odważnymi rozwiązaniami, warto zatem spróbować zainwestować w żywsze kolory np. odcienie niebieskiego czy zielenie, odcienie żółte.
 2. Dobór odpowiedniej farby – na rynku są specjalnie farby, które są przeznaczone do malowania/renowacji właśnie drzwi.
 3. Przygotowanie drzwi i miejsca malowania – w zależności od dostępu do skrzydła drzwi, drzwi można zdjąć i umieścić na odpowiednich klockach lub malować bez demontażu. Pamiętaj również o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi przed kroplami farby. Przed malowaniem warto również zdemontować zawiasy i klamki lub odpowiednio zabezpieczyć je taśmą.
 4. Zmatowienie drzwi – jeśli poprzednia warstwa drzwi jest w złym stanie, warto odpowiednio zmatowić drzwi z wykorzystaniem papieru ściernego, w kolejnym etapie powierzchnię umyć i odpowiednio odtłuścić.
 5. Po wyschnięciu drzwi są gotowe do rozpoczęcia procesu malowania. Najpierw nakładamy warstwę gruntową, a następnie detale uzupełniamy podmalówką z użyciem pędzla.
 6. Pamiętaj o pomalowaniu drzwi 2 warstwami. Drzwi powinny wyschnąć w ciągu 2-4 godzin. Gotowe!

Malowanie drzwi wewnętrznych

Jaka jest różnica pomiędzy malowaniem drzwi zewnętrznych i wewnętrznych? Przede wszystkim nie musisz przejmować się dostosowywaniem drzwi do norm developerskich, możesz pomalować drzwi z obydwu stron, dopasowując je do stylu swojego mieszkania. Jak malować drzwi drewniane, jak malować drzwi stalowe, a jak drzwi z okleiny?

Malowanie drzwi drewnianych

Proces malowania drzwi drewnianych wykonuje się podobnie do malowania drzwi zewnętrznych. Drzwi drewniane są jednymi z najczęściej malowanych drzwi i też najprostszych do malowania. Do usuwania starej farby najlepszy będzie skrobak zamiast papieru ściernego. Najczęściej do malowania drzwi drewnianych stosuje się takie farby jak: lakiery bezbarwne, farby alkiowe, farby akrylowe, lakierobejce.

Malowanie drzwi metalowych

W jaki sposób malować drzwi metalowe? Żeby osiągnąć odpowiedni efekt podczas przygotowania drzwi warto do usuwania starej farby użyć chemicznych środków. Po wyschnięciu można przejść do procesu malowania. Do drzwi stalowych najlepiej w pierwszym kroku użyć podkładu reaktywnego, a w następnym kroku farby poliwinylowej.

Malowanie drzwi z okleiny

Proces malowania drzwi wewnętrznych z okleiny jest zbliżony do procesu malowania drzwi zewnętrznych. W trakcie matowienia drzwi należy jednak pamiętać, żeby nie zmatowić drzwi z użyciem szlifierki, ponieważ to może całkowicie zniszczyć okleinę. Malując drzwi z okleiny, najpierw należy nałożyć warstwę podkładową, a następnie pomalować drzwi wybraną farbą. Malowanie drzwi z okleiny należy wykonać bardzo precyzyjnie z użyciem trzech lub czterech warstw pomalowanych cienką farbą. Do malowania drzwi z okleiny dobrze sprawdza się farba alkidowa i farba akrylowa.