Jak uszczelnić drzwi wejściowe?

 In Blog

Nieszczelne drzwi to utrata energii cieplnej w domu i narażenie się na niepotrzebne koszty z tym związane jak również na irytujące hałasy z zewnątrz. Na rynku istnieje wiele materiałów, które ułatwiają uszczelnianie drzwi wejściowych. W jaki sposób skutecznie uszczelnić drzwi wewnętrzne, a jak zewnętrzne?

Spis treści:

  1. Jak uszczelnić drzwi wejściowe
  2. Uszczelnianie drzwi zewnętrznych
  3. Uszczelnianie drzwi wewnętrznych
  4. Uszczelnianie drzwi przesuwanych
  5. Uszczelnianie drzwi balkonowych

Z poniższej treści uzyskasz informacje na temat tego, w jaki sposób uszczelnić drzwi wejściowe, jak skutecznie uszczelnić drzwi w pomieszczeniach oraz jakie istnieją metody na uszczelnienie drzwi przesuwanych i balkonowych.

Uszczelnienie drzwi zewnętrznych

Drzwi najczęściej tracą swoją szczelność na skutek zużycia uszczelek. Czasem zdarza się także, że przyczyną nieszczelności mogą być progi drzwi zewnętrznych, ale z tym problemem nie poradzimy sobie sami i będzie tu konieczna pomoc fachowca. Natomiast uszczelki do drzwi można wymienić samodzielnie. Aby to zrobić, musimy wiedzieć, że istnieją specjalne uszczelki do drzwi zewnętrznych – i to właśnie takie należy zamontować w drzwiach wyjściowych. Co je różni od zwykłych uszczelek? Mianowicie to, że są one wykonane z gumy silikonowej, która jest bardzo trwała i zachowuje swoją sprężystość przez długi czas. Uszczelka taka jest odporna na zmiany temperatury oraz na promieniowanie ultrafioletowe. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że wymiana uszczelki nie wystarcza. Co wtedy? W przypadku dużej utraty szczelności drzwi musimy się zorientować, czy nie będzie konieczna również wymiana uszczelki ościeżnicy czy też uszczelki progowej do drzwi. Musimy też pamiętać, że niewłaściwie wyregulowane skrzydło drzwiowe może wprowadzić nas w błąd i to ono może się okazać przyczyną nieszczelności.

Uszczelnienie drzwi wewnętrznych

Jeśli denerwują nas hałasy z klatki schodowej, korytarza czy też sąsiedniego pokoju, nie musimy od razu decydować się na zakup nowych drzwi. Możemy je w prosty sposób uszczelnić tak, by dobiegające odgłosy nie wprawiały nas w zły nastrój. W jaki sposób uszczelnić drzwi wewnętrzne? Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie uszczelnienie paneli. W tym celu przydadzą się specjalne taśmy neoprenowe i paski winylowe, które należy przykleić na całym obwodzie drzwi. Kolejna metoda na uszczelnienie drzwi wewnętrznych to montaż progu – najlepiej wybrać ten wykonany z metalu.

Uszczelnienie drzwi przesuwnych

Aby zastosowane uszczelnienie do drzwi przesuwnych spełniało swoje zastosowanie, konieczny jest dobór odpowiednich uszczelek. Takie uszczelki powinny być dobrane odpowiednio do danego systemu drzwi. Jeśli nie mamy pojęcia, w jaki sposób sprawdzić, czy dana uszczelka będzie odpowiednia, wymierzmy otwór w profilu drzwiowym, to rozwiąże wątpliwości. Kolejna ważna kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę to rodzaj wypełnienia w drzwiach. Dlaczego jest to istotne podczas uszczelniania drzwi przesuwnych? Ponieważ każdy rodzaj wypełnienia ma różną grubość, a to wpływa na dobór odpowiednich uszczelek uszczelniających. Co ważne – nieodpowiednio dobrane uszczelki do drzwi przesuwnych mogą negatywnie wpłynąć na całą stabilność konstrukcji, przez co system przesuwny nie będzie spełniał swojej funkcji należycie.

Uszczelnienie drzwi balkonowych

W przypadku uszczelniania drzwi balkonowych niezbędny jest zakup uszczelek przystosowanych do drzwi zewnętrznych. Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem będzie zakup uszczelki wykonanej z gumy silikonowej. Jest ona nie tylko wytrzymała, ale też zachowuje przez długi czas swoją sprężystość. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, jednak i dość kosztowne, dlatego też popularnością w kwestii zakupu uszczelek do drzwi balkonowych cieszą się te wykonane z TPE lub TPV. Czasami jednak może okazać się, że wina nie leży po stronie uszczelek. Co możemy wtedy zrobić? Przede wszystkim sprawdzić, czy skrzydła drzwiowe są prawidłowo wyregulowane na zawiasach. Często bowiem zdarza się, że skalibrowanie całej konstrukcji wyeliminuje konieczność naprawy lub wymiany zamontowanej uszczelki, ponieważ to nie ona odpowiada za nieszczelność drzwi, a brak odpowiedniej kalibracji.