Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

 In Blog

Montaż drzwi wewnętrznych nie należy do trudnych zadań, o ile nie wiąże się z kuciem w ścianach. Wtedy sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Aby prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne, wystarczy trzymać się zasad – wtedy zamontowane drzwi nie będą się wypaczać, trzeć o podłogę ani wichrować. Jak zatem zamontować drzwi wewnętrzne w odpowiedni sposób?

Spis treści:

 1. Jak zamontować drzwi wewnętrzne
 2. Jak montować drzwi wewnętrzne
 3. Jak zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą stałą
 4. Jak zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną
 5. Jak zamontować drzwi wewnętrzne bez ościeżnicy
 6. Jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne

Z poniższej treści dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne, jak zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą stałą, w jaki sposób zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną, jak zamontować drzwi wewnętrzne bez ościeżnicy oraz w jaki sposób prawidłowo montować drzwi wewnętrzne.

Jak montować drzwi wewnętrzne

Producenci drzwi przygotowują swoje produkty w taki sposób, by nie były trudne w montażu i by można było poradzić sobie z ich instalacją w domu samodzielnie. W takim przypadku wiele elementów takich jak np. ościeżnica, zawiasy czy też szyldy i wkłady są montowane fabrycznie – dzięki takiemu rozwiązaniu całościowy montaż drzwi wewnętrznych sprowadza się wtedy do poprawnego osadzenia ościeżnicy w otworze pozostawionym w ścianie, zamontowaniu listew maskujących i zawieszeniu skrzydła.

Jak zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą stałą

Pierwszym krokiem podczas montażu ościeżnicy stałej jest przeczytanie instrukcji dołączonej do produktu. To pomoże uniknąć niepotrzebnych błędów. Kolejny krok to rozłożenie ościeżnicy. Najczęściej sprzedaje się ją w częściach – aby ją złożyć przyda się klej montażowy. Ułóż elementy ościeżnicy na równej powierzchni i sklej ze sobą jej części. Kiedy klej wyschnie, wpasuj ościeżnicę w otwór drzwiowy. Gdy już się tam znajdzie, należy ustabilizować ościeżnicę – najlepiej drewnianymi klinami – oraz sprawdzić poziomicą, czy jest zamontowana równo.

Jak zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną

Ościeżnica regulowana sprawdzi się doskonale w sytuacjach, gdy nasze drzwi mają niestandardowe wymiary bądź też grubość murów przekracza 7,5 cm. Jak ją zamontować? Jeśli ościeżnica posiada zawiasy, należy je przymocować nim osadzimy ościeżnicę w ścianie. Następnie poszczególne elementy ościeżnicy należy zespoić ze sobą łącznikami zamieszczonymi w akcesoriach dołączonych do produktu. Teraz czas na wstawienie ościeżnicy w otwór drzwiowy – gdy to zrobisz, zablokuj jej położenie za pomocą drewnianych klinów. Sprawdź poziomicą, czy ościeżnica jest zamontowana prosto, a następnie za pomocą wiertarki wywierć (przez fabrycznie zrobione już otwory w bocznych słupach ościeżnicy) dziury na kołki rozporowe i je zamontuj. Na koniec szczelinę między ościeżnicą, a ścianą wypełnij pianką montażową.

Jak zamontować drzwi wewnętrzne bez wymiany ościeżnicy

Jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne

Montaż drzwi wewnętrznych wymaga odpowiedniej wiedzy. Oto kilka wskazówek dla domowych fachowców, które pomogą w wykonaniu tejże czynności:

 1. Gdy otrzymamy drzwi do domu, należy bardzo ostrożnie otworzyć opakowanie, w którym są umieszczone i na początku sprawdzić jakość produktu oraz czy jest on zgodny z naszym zamówieniem
 2. Jeśli wszystko się zgadza i jesteśmy zadowoleni z zamówienia, przed przystąpieniem do montażu drzwi powinniśmy dokładnie zapoznać się na wstępie z warunkami ich gwarancji. Dzięki zawartym w niej informacjom unikniemy sytuacji, w których możemy utracić gwarancję na produkt. Jakie to sytuacje? Należą do nich przede wszystkim: samodzielne podcinanie drzwi oraz montaż ościeżnicy kołkami, a nie pianką.
 3. Pamiętajmy, że najlepszy moment na montaż drzwi wewnętrznych to czas po ukończeniu wszelkich prac budowlanych w danym pomieszczeniu. Dzięki temu unikniemy zniszczeniu drzwi.
 4. Drzwi najlepiej montować w temperaturze powyżej 18 stopni C oraz przy wilgotności powietrza 45 – 60%. Dlaczego? Ponieważ wtedy ich struktura zachowuje się najbardziej naturalnie, a zatem montaż jest najbardziej solidny.
 5. Przed montażem ościeżnicy za pomocą pianki warto osłonić podłogę folią – unikniemy dzięki temu zachlapania podłogi. Musimy wiedzieć, że piankę jest bardzo trudno usunąć z podłogi.