Jak wyciszyć drzwi w mieszkaniu?

 In Blog

Wyciszenie drzwi, szczególnie wejściowych to szczególnie częsty problem, z którym stykają się mieszkańcy bloków osiedlowych. Nie koniecznie do tego celu niezbędna jest wymiana drzwi wejściowych do mieszkania. Chcesz wiedzieć jak wyciszyć drzwi do mieszkania i jak sprawić, żeby do Twojego mieszkania nie docierały uporczywe hałasy z klatki schodowej, za każdym razem jak tylko sąsiedzi wyjdą na korytarz, bądź nawet hałasy, które dobiegają z wnętrza mieszkań sąsiadów? Zachowanie prywatności, mieszkając w bloku jest możliwe, wystarczy odpowiednio przystosować do tego drzwi.

Spis treści:

  • Wyciszenie drzwi wejściowych
  • Wyciszenie drzwi wewnętrznych
  • Wyciszenie drzwi pokojowych
  • Wyciszenie drzwi przesuwnych

W poniższym artykule dowiesz się jak wyciszyć drzwi wejściowej, jak również jak wyczyścić drzwi wewnętrzne, takie jak drzwi pokojowe, jak również drzwi przesuwne, które ostatnimi czasy stały się dobrą alternatywą dla nowoczesnych wnętrz.

Wyciszenie drzwi wejściowych

Chcesz wyciszyć drzwi wejściowe? Najpierw dobrze sprawdzić trzech podstawowych winowajców:

  1. sprawdzanie progu – to jeden z najczęstszych winowajców, w nowych blokach często developerzy nawet nie montują progów pod wejściowymi drzwiami do mieszkania i wówczas należy je zamontować na własny koszt. Należy pamiętać, żeby wybrać metalowy próg i umieścić go tak by szczelnie przylegał do drzwi. Ważna jest również zamontowana od dołu drzwi izolacja, która dodatkowo wspomoże wyciszenie drzwi.
  2. materiał z którego drzwi są wykonane – warto podczas zakupu mieszkania dopytać, z jakiego materiału są wykonane montowane przez firmę budowlaną drzwi. Jeśli nie jest to materiał wygłuszający, wówczas warto zainwestować w dodatkowe wyciszenie lub w wymianę drzwi. W jaki sposób? Z użyciem drzwiowej tapicerki wykonanej ze skaji, skóry lub z wypełnieniem wygłuszającym; Z wykorzystaniem maty wygłuszającej, czyli pianki akustycznej samoprzylepnej, którą wystarczy przykleić do powierzchni drzwi.
  3. Za pomocą akustycznej tapety, która jest wykonana z korka czy poliestru, dzięki czemu pełnią funkcję zarówno dekoracyjną, jak i akustyczną.

Wyciszenie drzwi wewnętrznych

Chcesz zamknąć się w pokoju i posłuchać głośniej muzyki, a może po prostu pragniesz zachować trochę więcej prywatności również za zamkniętymi drzwiami pokoju? Szczególnie jest to niezbędne, mieszkając pod jednym dachem ze zbuntowanym nastolatkiem. Również i w tym przypadku warto zastanowić się nad zakupem drzwi wygłuszających.

Wyciszenie drzwi pokojowych

Czym takie drzwi się charakteryzują? Przede wszystkim większą szczelnością i izolacją, są wykonane z grubszego materiału o większej gęstości np. z płyty wiórowej lub płyt ułożonych w sposób warstwowy. Dodatkowo zazwyczaj są również wypełnione pianką lub innym surowcem, który pełni funkcję wygłuszająca. Na dźwiękoszczelność drzwi wewnętrznych, inaczej drzwi pokojowych wpływa również dobór właściwych ościeżnic, które będą szczelnie przylegać do skrzydła drzwi. Dodatkowo warto pamiętać o doborze odpowiednich uszczelek, które tłumią dźwięki dobiegające z zewnątrz.

Wyciszenie drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne to zwłaszcza łatwość montażu, która nie wymaga dodatkowych prac budowlanych czy murarskich. Drzwi przesuwne montuje się w prowadnicach z wózkami. W celu wyciszenia drzwi przesuwnych warto przy montażu, zastosować podwójne płyty co znacznie wzmocni konstrukcję, jak również znacząco wyciszy dźwięki dobiegające z wnętrza pokoju. To opcja bardziej kosztowna, ale z pewnością bardziej stabilna i wygłuszająca. Przy użyciu drzwi podwójnych można również wykorzystać efektowny system synchronicznego otwierania – przesuwanie skrzydła pierwszego, powoduje jednoczesne przesuwanie również drugiego skrzydła.

Jak widać, ocieplenie drzwi nie jest aż tak potężnym wyzwaniem, jak pozornie mogłoby się wydawać. Można wymienić drzwi na bardziej wygłuszające lub po prostu zainwestować w dodatkowe uszczelnienie, które praktycznie każda osoba, bez większego doświadczenia może zrealizować samodzielnie. Wystarczy podstawowa wiedza na temat materiałów i technik wyciszających.