Rodzaje drzwi zewnętrznych

 In Blog

Drzwi zewnętrzne to element domu uznawany za jego wizytówkę. Dlatego też powinny być one nie tylko ładne, ale także doskonale wkomponowane w bryłę budynku. Drzwi zewnętrzne chronią przed hałasem z zewnątrz, są przeszkodą dla potencjalnych włamywaczy i chronią zimą przed zimnem. W jaki sposób wybrać takie drzwi zewnętrzne, by posiadały wszystkie te walory, a jednocześnie zaspokajały też nasze gusta?

Spis treści:

  1. Rodzaje drzwi zewnętrznych
  2. Drzwi zewnętrzne drewniane
  3. Drzwi zewnętrzne metalowe
  4. Drzwi zewnętrzne szklane
  5. Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe
  6. Drzwi zewnętrzne nowoczesne

Z poniższej treści dowiesz się, jak wybrać odpowiednie do swoich potrzeb drzwi zewnętrzne, jakimi kryteriami kierować się podczas ich wyboru, jakie istnieją rodzaje drzwi metalowych, drewnianych i szklanych oraz jakie trendy panują w kwestii nowoczesnych drzwi zewnętrznych.

Drzwi zewnętrzne drewniane

Drzwi wejściowe mogą być wykonane z drewna, aluminium, stali, PCV czy też włókna szklanego. Drzwi zewnętrzne drewniane od lat cieszą się dużą popularnością. Dlaczego? Ponieważ są one przede wszystkim wytrzymałe, mają dobrą izolacyjność akustyczną jak i termiczną. Są one jednak wrażliwe na zmiany wilgotności i wymagają niejednokrotnie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, by mogły służyć przez wiele długich lat. Drzwi drewniane zewnętrzne produkuje się zazwyczaj z drewna drzew iglastych takich jak sosna czy świerk, ale występują także wersje stworzone z drzew liściastych – najczęściej zalicza się do nich jesion i dąb. Niekiedy do ich produkcji wykorzystuje się także drzewa egzotyczne, takie jak mahoń czy np. teak albo meranti. Skrzydło drzwi drewnianych może być stabilizowane w środku aluminiową lub stalową blachą. Co jeszcze w temacie drzwi drewnianych? Wyglądają bardzo estetycznie. Mogą być one klasyczne i gładkie, ale istnieją także wersje zdobione listwami czy kasetonami. W tej kategorii drzwi wybór jest bardzo szeroki.

Drzwi zewnętrzne metalowe

Drzwi zewnętrzne metalowe to przede wszystkim produkt niezwykle wytrzymały na zniszczenia i upływ czasu. Choć są one ciężkie i masywne, nie muszą wcale na takie wyglądać, a to dlatego, że mogą być one wykończone różnego rodzaju poprawiającymi ich wygląd materiałami – imitującym drewno laminatem, fornirem lub też mogą być po prostu pomalowane na dowolny kolor. Ciężar drzwi stalowych zależy od ich klasy odporności na włamania – im cięższe, tym bardziej bezpieczne.

Drzwi zewnętrzne szklane

Drzwi szklane, czyli z włókna szklanego imitują drzwi drewniane i bardzo często zawierają naturalne, drewniane elementy (np. ramę). Mogą być one dowolnego koloru oraz być także dodatkowo ocieplane. Drzwi szklane mają dobre parametry termoizolacyjne i akustyczne. Są również lekkie, bardzo wytrzymałe, a ich jedyną wadą jest to, że nie należą one do produktów tanich.

Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe

Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe można podzielić na dwie grupy – o skrzydłach symetrycznych i niesymetrycznych. Skrzydła symetryczne wymagają o wiele większego otworu w murze, niż te niesymetryczne. Decydując się na tego typu drzwi musimy jednak pamiętać o panujących normach – po otwarciu skrzydła czynnego, w polskiej normie drzwi takie powinny wynosić minimum 90 cm. Drzwi symetryczne dwuskrzydłowe to minimum 90 cm + 90 cm, co po dodaniu ościeżnicy i obowiązkowego montażowego luzu daje łącznie około 2 m szerokości otworu w murze. Z tego też względu, przez duży rozmiar tego typu drzwi, częściej wybierane są przez klientów drzwi niesymetryczne dwuskrzydłowe, które w najszerszej wersji osiągają 160 cm. Jednak w obu wariantach tego typu drzwi zewnętrzne prezentują się zjawiskowo i są prawdziwą ozdobą elewacji każdego domu.

Drzwi zewnętrzne nowoczesne

Idąc z duchem czasu i uwzględniając potrzeby klientów, producenci drzwi zaczęli tworzyć produkty o niestandardowych kształtach, fakturze i z różnych materiałów. Każdy właściciel domu ma bowiem inny gust i nie wszyscy mają ochotę na standardowe drzwi drewniane czy też ze stali. Jakie nowoczesne drzwi zewnętrzne możemy kupić?

Jedną z propozycji są drzwi zewnętrzne wykończone naturalnym kamieniem dekoracyjnym. Łączą one funkcjonalność klasycznych drzwi drewnianych z wyjątkowym dodatkiem kamiennego wykończenia. Jakie nowoczesne drzwi zewnętrzne jeszcze znajdziemy? Mogą być one wykonane z:

  • stali kortenowskiej
  • łupka kwarcytowego
  • spieku kwarcowego
  • aluminium