Jak odnowić drzwi wewnętrzne?

 In Blog

Chcesz szybko i tanio odnowić drzwi wewnętrzne? To doskonały pomysł, ponieważ renowacja opłaca się zdecydowanie bardziej niż zakup nowych. Często wystarczy tylko wałek i pędzel oraz dobra farba, by niedrogo i skutecznie przywrócić drzwi do dawnej świetności. Musisz jednak wiedzieć, że zgoła inaczej przebiega odnowa konstrukcji drewnianych, a inaczej pokrytych okleiną lub z płyty pilśniowej. W dzisiejszym wpisie dokładnie powiemy, jak odświeżyć właśnie te rodzaje drzwi, przy czym udzielimy dodatkowych rad. Czytaj dalej!

Jak odnowić drzwi wewnętrzne z okleiny?

Okleina nie wychodzi z mody – i nic dziwnego, ponieważ wybór wzorów jest tak ogromny, że każdy stworzy aranżację marzeń. Odcienie drewna, subtelne beże i pastele, a nawet intensywne kolory na przykład bordo lub szmaragd… możesz pokryć swoje drzwi dowolnym motywem. Nie da się ukryć, że te modele nie kosztują dużo, więc to ekonomiczna inwestycja. Jeśli i w Twoich czterech ścianach królują drzwi z okleiny i właśnie planujesz dać im drugie życie, już śpieszymy ze wskazówkami.

W pierwszej kolejności przygotuj powierzchnię drzwi. Koniecznie zdejmij je z zawiasów i wymontuj klamkę. Dokładnie umyj i odtłuść skrzydło. Do wyeliminowania zabrudzeń wystarczy szmatka zmoczona w wodzie z płynem naczyń, a jako odtłuszczacz posłuży Ci benzyna ekstrakcyjna. 

Kolejny etap to delikatne zmatowienie drzwi gąbką ścierną. Ponownie usuń pył wilgotną ściereczką, użyj odtłuszczacza i poczekaj, aż powierzchnia wyschnie. Boki przeszkleń (o ile występują) zabezpiecz taśmą malarską. Teraz przystąp do malowania drzwi – polecamy farbę alkidową. Nałóż warstwę podkładową, a dopiero potem farbę właściwą. Musisz wiedzieć, że na okleinę nakłada się nawet 3-4 warstwy farby. Do jej rozprowadzenia wykorzystaj wałek, a do domalowania newralgicznych miejsc, pędzelek. 

Jak odnowić drzwi wewnętrzne z płyty pilśniowej?

Jak przebiega renowacja drzwi z płyty pilśniowej? Już tłumaczymy: wymontuj drzwi, wyjmij klamkę i skompletuj przybory do czyszczenia. Płytę pilśniową musisz wyczyścić naprawdę dokładnie, a następnie przeszlifować papierem ściernym. Usuń pył, ponownie przetrzyj powierzchnię, a na sam koniec nałóż odtłuszczacz. Odczekaj, aż drzwi wyschną i przystąp do malowania.

Renowacja drzwi z płyty pilśniowej przebiega z użyciem farb alkidowych, kredowych lub akrylowych. Te pierwsze doskonale chronią materiał przed zniszczeniami, kredowe szybko schną, natomiast akrylowe nie tracą koloru. Oczywiście zalet i wad poszczególnych rodzajów farb jest wiele, warto zatem dokładnie przemyśleć zakup produktu. 

Drzwi pokojowe z płyty maluj wałkiem, a do zagłębień i problematycznych zakamarków używaj pędzelka. Możliwe, że do renowacji drzwi wystarczą dwie warstwy farby – osobiście zobaczysz, jaki będzie efekt i czy powierzchnia wymaga domalowania.

Jak odnowić drzwi wewnętrzne drewniane?

Drzwi z drewna są niezwykle eleganckie i gustowne, nie uważasz? To wizytówka każdego pokoju, ozdoba zwłaszcza we wnętrzach klasycznych, rustykalnych oraz minimalistycznych. Jak więc odnowić drzwi z drewna, by nie uszkodzić ich delikatnych elementów? 

W pierwszej kolejności sprawdź, czy renowacja drzwi jest w ogóle możliwa. Niestety, jeśli ich powierzchnię uszkodziły korniki, a materiał zaczął gnić, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowych drzwi. Eleganckie modele znajdziesz w sklepie Termalux – do wyboru masz przeróżne drzwi zarówno w stonowanej kolorystyce, jak i nasyconych odcieniach.

Jeśli jednak drzwi nie są w najgorszym stanie, przystąp do działania. Wyjmij je z zawiasów i wymontuj klamkę. Następnie usuń starą farbę, która zapewne już się łuszczy i pęka. To zadanie wykonasz papierem ściernym lub specjalną szlifierką do drewna

Kolejny etap to wyrównanie powierzchni – w tym celu ponownie użyj papieru ściernego lub szlifierki. Potem starannie usuń pył, czyszczenie drewna jest niezwykle istotne. I w tym przypadku egzamin zda wilgotna ściereczka z płynem do mycia naczyń. Alternatywę stanowi szare mydło, które przy okazji odtłuści materiał.

I wreszcie możesz nałożyć farbę lub lakier, zależnie od tego, jaki efekt pragniesz uzyskać. Lakier wyeksponuje usłojenia drewna, jeśli więc zależy Ci na naturalnym designie, to strzał w dziesiątkę. A jaka farba nada się do malowania drewna? I tu polecamy farby alkidowe, akrylowe, kredowe lub tablicowe. Poznaj zalety poszczególnych produktów i wybierz najlepszy!

Jak odnowić drzwi wewnętrzne z szybą?

A jak odnowić drzwi pokojowe z szybą? Co w przypadku, gdy szkło nie wygląda już tak reprezentatywnie? Oczywiście możesz wymienić szybę, ale jest jeszcze jeden sposób – pomalowanie lub oklejenie jej powierzchni. Producenci oferują piękne okleiny w dowolnym kolorze, kupisz też transparentne materiały. Niektóre z nich są tak cienkie, że niewtajemniczona osoba nawet nie zauważy, że cokolwiek umieszczono na szkle. Brzmi ciekawie, prawda?

 Jak odnowić stare drzwi wewnętrzne z szybą?

Nieważne, czy drzwi są stare, czy stosunkowo niedawno przywiozłeś je ze sklepu – okleiny sprawdzą się na każdym przeszkleniu. Już teraz wiesz, jak odnowić stare drzwi ze szybą – zrobisz to nawet samodzielnie!

Renowacja drzwi to zajęcie dla osób, które lubią osobiście odmieniać wnętrze swojego mieszkania. Oczywiście to zadanie zlecisz także prawdziwym profesjonalistom, którzy w najdrobniejszych szczegółach zadbają o to, by renowacja drzwi została przeprowadzona perfekcyjnie. Zwłaszcza jeśli chodzi o drewniane modele – droższe i delikatniejsze.

Jeśli chcesz się cieszyć solidnymi drzwiami, które posłużą Ci w nienagannym stanie przez lata i nie będą prędko wymagały renowacji, zainwestuj w modele od sprawdzonych producentów. Właśnie takie znajdziesz w ofercie Termalux – do wyboru masz między innymi drzwi Voster, Pol-skone, Vasco i Invado. To piękne drzwi zarówno z przeszkleniami, jak i bez, przeznaczone do sypialni, salonów, łazienek oraz innych pomieszczeń.