Jak wyregulować drzwi zewnętrzne?

 In Blog

Czy wiesz, że około 25% ciepła ucieka przez drzwi i okna? Dlatego koniecznie zadbaj o regulacje drzwi zewnętrznych, dzięki której oszczędzisz nawet kilkaset złotych! Przy okazji unikniesz skrzypienia zawiasów, co szybko przełoży się na komfort Twój oraz domowników. Nikt z nas nie lubi irytującego zgrzytania i szurania, gdy przekracza próg mieszkania po ciężkim dniu w pracy, prawda?

No dobrze, kluczowe pytanie brzmi jednak: jak wyregulować drzwi zewnętrzne samodzielnie i szybko? Wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu. Pomożemy, niezależnie od tego czy masz drzwi metalowe, aluminiowe, czy plastikowe. Czytaj dalej!

Jak wyregulować drzwi wejściowe do mieszkania?

Zanim dokładnie opiszemy, jak wygląda regulacja drzwi wejściowych, na wstępie mamy ważną radę. Pamiętaj, by osadzanie nowych drzwi zawsze zlecać profesjonalistom. Dzięki temu unikniesz szybkiego rozregulowania zawiasów. Jeśli nie chcesz, by z Twojego mieszkania uciekało ciepło, a do wnętrza napływały donośne dźwięki z ulicy, zaufaj fachowcom. Ich doświadczenie to gwarancja odpowiedniego ocieplenia i wyciszenia drzwi wejściowych.

Co jeszcze prowadzi do rozregulowania drzwi zewnętrznych? Poza niewłaściwym montażem są to warunki pogodowe na przykład opady deszczu, przez które wilgoć wnika do elementów konstrukcyjnych. Potocznie mówiąc, winowajcą jest też czas – im starsze drzwi, tym bardziej podatne na poluzowanie. 

A w jaki sposób sprawdzić, czy regulacja drzwi zewnętrznych jest konieczna? Zazwyczaj poinformują Cię o tym skrzypienia i zgrzytania, możesz jednak przeprowadzić mały eksperyment. Umieść zwykłą kartkę papieru między ościeżnicą a skrzydłem po zewnętrznej stronie. Jeśli po zamknięciu będzie ona nadal na swoim miejscu, drzwi nie wymagają regulacji. Jeśli jednak kartka spadnie – to idealny czas na wyregulowanie drzwi zewnętrznych.

 

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne na zawiasach?

Gdy już wiesz, że Twoje drzwi wejściowe wymagają szybkiej interwencji, pora na działanie. Jakich narzędzi potrzebujesz? Must have to klucz imbusowy, który przyjmuje kształt pręta z końcówką wygiętą w literę L. 

Regulacja drzwi zewnętrznych polega na ustawieniu nachodzenia skrzydła na ościeżnicę lub wyregulowaniu docisku drzwi do ościeżnicy. Często te dwie czynności trzeba wykonać w tym samym czasie, by całkowicie i poprawnie wyregulować drzwi. Jak przebiega to w praktyce?

  • Regulacja nachodzenia skrzydła na ościeżnicę – zaznacz ołówkiem na framudze miejsca, w których styka się ona z krawędziami zamkniętych drzwi. Otwórz je i zmierz poziomicą odległość narysowanych kresek od wewnętrznej krawędzi futryny. Jeśli nie są one równe, pora na regulację. Najważniejszy krok: dokręć lub odkręć śruby imbusowe z górnej części zawiasów. Na koniec zamknij drzwi, zrób zaznaczenia i ponownie porównaj odległości – jeśli są takie same, regulacja się udała.
  • Regulacja docisku drzwi do ościeżnicy – w tym przypadku wykonaj eksperyment z kartką papieru. Jeśli spadnie, przystąp do pracy. Jak zwiększyć docisk? Dokręć wkręty regulujące umieszczone w dolnej części zawiasów. Na koniec ponownie wykonaj badanie kartką papieru.

Jak widzisz, regulacja drzwi wejściowych nie jest problematyczna. Musisz jednak wiedzieć, że producenci oferują różne rodzaje zawiasów na przykład 3D lub puszkowe. Jeśli nie wiesz, jak poprawnie wygląda regulacja drzwi zewnętrznych, zgłoś się do fachowców z firmy Termalux. To specjaliści, którzy od ponad 20 lat sprzedają, dostarczają na miejsce, montują i regulują drzwi. Tak kompleksowe wsparcie to gwarancja sukcesu! 

Jak wyregulować drzwi wejściowe plastikowe?

Drzwi plastikowe wiodą prym na tarasie lub balkonie. Są niedrogie, lekkie i świetnie tłumią dźwięki. Często jednak poluzowują się pod własnym ciężarem, powstają luzy w mocowaniach pętli lub słabnie docisk do uszczelek. Jeśli chcesz sprawdzić ich stan, przeprowadź eksperyment z kartką. Jeśli spadnie – wiesz, co to znaczy.

Regulacja drzwi zewnętrznych plastikowych polega na ustawieniu ich w pozycji uchylnej. Drugi etap to zdjęcie osłonki z dolnego zawiasu, pod którą umieszczono śrubę regulacyjną. Dokręć ją delikatnie – wówczas skrzydło drzwiowe się uniesie. Czynności powtórz z pozostałymi kierunkami, w tym z zawiasami górnymi. I w tym przypadku posłuży Ci klucz imbusowy. 

W drzwiach PCV wyregulujesz kilka partii: pionowe ustawienie drzwi, poziome ustawienie skrzydła, docisk skrzydła, a nawet jego poziomy dolny kąt. Poza tym drzwi plastikowe różnią się konstrukcją oraz rodzajem zawiasów. Jeśli więc powyższa metoda nie przyniosła efektów i nie wiesz, jak powinna wyglądać regulacja drzwi zewnętrznych, zleć usługę profesjonalistom! 

Jak wyregulować drzwi wejściowe metalowe?

Także w przypadku metalowych drzwi usuwanie luzów opiera się na regulacji zawiasów górnych oraz dolnych. Jak zapewne wiesz, producenci oferują wiele modeli drzwi, w efekcie czego regulacja wygląda odrobinę inaczej w każdych z nich. Na szczęście już wiesz, jak ustawić nachodzenie skrzydła na ościeżnicę oraz wyregulować docisk drzwi do ościeżnicy. Jeśli opisane przez nas czynności nie pomogą, zgłoś się do fachowców. 

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne aluminiowe?

Regulacja drzwi wejściowych aluminiowych, metalowych i plastikowych przebiega bardzo podobnie. Jeśli jednak chcesz zyskać pewność, że drzwi są perfekcyjnie wyregulowane, skorzystaj z usług fachowców Termalux. Dlaczego warto?

  • Ograniczysz straty ciepła, w efekcie czego oszczędzisz nawet kilkaset złotych.
  • Wyeliminujesz irytujące skrzypienie zawiasów, które denerwuje i zakłóca spokój.
  • Wyciszysz pomieszczenia, więc odetniesz się od głośnych dźwięków z ulicy.
  • Zapobiegniesz nawet włamaniom – około 70% włamywaczów wyważa drzwi lub okna.

Drzwi powinny zamykać się prawidłowo – dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu. W końcu chodzi o Ciebie i najbliższych, prawda?