Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

 In Blog

Nie chcesz, by ciepło uciekało z domu? Zadbaj o prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych, które odpowiadają też za bezpieczeństwo domowników, chroniąc ich przed włamywaczami. Prawidłowo zamontowane drzwi otwierają się praktycznie bezgłośnie, co przekłada się na nieoceniony komfort. Zapewne nie lubisz, gdy piski i skrzypy budzą Cię w nocy albo przeszkadzają w czytaniu książki lub oglądaniu ulubionego serialu, prawda? Dlatego dzisiaj dokładnie wyjaśnimy, jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne w domu i mieszkaniu.

 

Jak zamontować drzwi zewnętrzne – od czego zacząć?

Na początku dokładnie wymierz i przygotuj przestrzeń na ościeżnicę. Powinna ona mieć odpowiednio określone wymiary: większą wysokość od futryny o 1-1,5 cm oraz szerokość o 2-3 cm. To niezwykle istotne, ponieważ błędnie wymierzone ościeżnice powodują brak stabilności drzwi i powstawanie mostków termicznych, przez które ucieka nawet kilkadziesiąt procent ciepła. Poza tym otwór powinien być właściwie otynkowany, oczyszczony i zagruntowany.

Jak może się domyślasz, drzwi warto kupić wcześniej, dzięki czemu dopasowanie ich wymiaru do ościeżnicy nie będzie sprawiało kłopotów. Poza tym otrzymasz instrukcję od producenta, który umieszcza w niej wskazówki dotyczące poszczególnych etapów montażu. Możesz też od razu skorzystać z pomocy ekipy montażowej, która wykona za Ciebie zadanie szybko i nienagannie. Ale co jeśli, koniecznie chcesz samodzielnie wykonać montaż drzwi? Czytaj dalej!

Jak zamontować drzwi zewnętrzne w domu krok po kroku?

Po odpowiednim wymierzeniu otworu, pora na montaż ościeżnicy. W ścianach jednowarstwowych należy osadzić ościeżnicę w połowie grubości muru, w dwuwarstwowych bliżej zewnętrznej krawędzi ściany, natomiast w trójwarstwowych w warstwie ocieplenia. Zamontowaną ościeżnicę ustabilizuj klinami na przykład z drewna, a następnie sprawdź położenie futryny, używając w tym celu poziomicy. Jeśli występują jakiekolwiek nierówności, umocnij lub dobij kliny.

O czym jeszcze musisz pamiętać podczas początkowego etapu montażu drzwi? Koniecznie zweryfikuj, czy skrzydło otwiera się prawidłowo, nie ma oporów lub znacznych luzów. Załóż drzwi na ościeżnicę i lekko uchyl – powinny one pozostać w bezruchu, odpowiednio stabilnie. Jeśli wszystko jest w porządku, zdejmij drzwi z ościeżnicy.

Jak zamontować drzwi zewnętrzne w bloku? Ostatni etap

Niezależnie od tego, czy montujesz drzwi w domu, czy w bloku, pora na usztywnienie konstrukcji kotwami montażowymi oraz listwami rozporowymi. Kolejny krok to zastosowanie pianki montażowej, czyli izolacja drzwi. W tym celu zaaplikuj między murem a ramą piankę niskoprężną, najlepiej za pomocą specjalnego pistoletu. Ościeżnicę warto zabezpieczyć taśmą malarską, by uchronić ją przed zabrudzeniem i zniszczeniem.

Pianka schnie około 24 godzin. Dopiero po tym czasie możesz finalnie wstawić drzwi. Ponownie osadź je na zawiasach ościeżnicy, zamontuj szyldy, klamkę oraz pozostałe niezbędne elementy z zestawu,  a na końcu usuń nadmiar pianki, kliny oraz taśmę.

Jak zamontować drzwi zewnętrzne drewniane? Już wiesz!

Teraz już wiesz, jak krok po kroku zamontować drzwi zewnętrzne. Niezależnie od tego, czy jest to drewniana, czy metalowa konstrukcja, instalacja często wygląda bardzo podobnie. Przede wszystkim kieruj się wskazówkami producenta, dzięki czemu będziesz cieszyć się sprawnym działaniem skrzydła i eleganckim wyglądem drzwi.

Jak zamontować drzwi zewnętrzne metalowe?

Jak wspomnieliśmy, montaż drzwi drewnianych i metalowych przebiega bardzo podobnie. Pamiętaj, by na końcu dokładnie sprawdzić, czy drzwi otwierają się i zamykają prawidłowo. Nie zapomnij też wypełnić pianką niskoprężną miejsc po drewnianych elementach.

Jak zamontować próg drzwi zewnętrznych?

Czy wiesz, że właściwe zamontowanie progu drzwi to podstawa? Źle osadzony często bywa przyczyną napływającego zimna. Dlatego próg umieszcza się w specjalnym kanale montażowym. Pod nim umieszcza się materiał termoizolacyjny, zapobiegający przenikaniu zimna. W większości przypadków do utwierdzenia progu do podłoża używa się specjalnych kołków.

Jak widzisz, montaż drzwi zewnętrznych nie jest taki prosty. Dlatego warto skorzystać z usług ekipy montażowej, w efekcie czego oszczędzisz czas i zyskasz pewność, że drzwi zainstalowano poprawnie. Fachowcy z firmy Termalux montują drzwi zewnętrzne w domach jednorodzinnych oraz blokach – skontaktuj się z profesjonalistami!