Jak zmierzyć drzwi zewnętrzne do wymiany?

 In Blog

Planujesz wymienić stare drzwi wejściowe, które już jakiś czas temu straciły elegancki wygląd? A może budujesz dom, więc najwyższa pora na skompletowanie stolarki? Dobrze, że tutaj jesteś! Przedstawiamy prosty, przejrzysty poradnik, z którego dowiesz się, jak zmierzyć drzwi zewnętrzne. Dzięki temu idealnie dopasujesz je do otworu, a montaż przebiegnie całkowicie sprawnie. Czytaj dalej!

Jak zmierzyć drzwi zewnętrzne?

Zanim zamówisz drzwi, koniecznie musisz prawidłowo określić ich wymiary. Szczegółowych wyliczeń możesz dokonać samodzielnie. Nie powinno to być trudne, zwłaszcza że w Polsce standardowe wymiary otworów drzwiowych wynoszą zazwyczaj od 206 do 207 cm wysokości oraz 71 cm, 81 cm, 91 cm i 101 cm szerokości.

Czy do mierzenia drzwi potrzebujesz specjalistycznych narzędzi? Oczywiście, że nie! W większości przypadków wystarczy zwykła miarka, która znajduje się w prawie każdym przydomowym garażu lub skrzynce z narzędziami.

Jak prawidłowo zmierzyć drzwi?

Na początku musisz wiedzieć, że podając wymiar najlepiej nie stosować pojęcia „drzwi”. Wymiary tak naprawdę mogą dotyczyć: otworu w murze, otworu z ościeżnicą albo skrzydła drzwi.

Jak zmierzyć otwór w murze? Najpierw zmierz wysokość od płytek, paneli lub innej powierzchni. Koniecznie zweryfikuj ją w kilku miejscach i zapisz najmniejszy uzyskany wynik. Podobnie z szerokością – i w tym przypadku liczy się najmniejszy wymiar. Trzeci pomiar dotyczy grubości muru, również mierzonej w kilku punktach. Dla ościeżnicy stałej weź pod uwagę najszerszy wymiar, natomiast dla regulowanej najmniejszy.

A co, gdy w otworze znajduje się już futryna? Wówczas szerokość i wysokość zmierz na jej końcach, nie uwzględniając listew wykończeniowych. I gotowe! Zobacz, jak proste jest mierzenie drzwi zewnętrznych!

Jak zmierzyć drzwi wejściowe?

Wymiary odpowiednio zapisane – i co dalej? Na ich podstawie możesz w końcu zamówić wymarzone drzwi zewnętrzne! Jeśli jednak nie masz pewności co do poprawności wyników, poproś o weryfikację doświadczonych specjalistów. Niektóre firmy często świadczą kompleksowe usługi, czyli wymierzają, sprzedają, dostarczają i montują drzwi – zamawiający nie musi robić praktycznie nic. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala też oszczędzić mnóstwo czasu, a nierzadko nerwów.

Jak zmierzyć szerokość drzwi?

Jedną z najprostszych czynności jest zmierzenie szerokości drzwi. Wystarczy, że rozciągniesz miarkę od jednego boku do drugiego, by uzyskać wynik. Pamiętaj, żeby zweryfikować go w kilku miejscach i pod uwagę wziąć najmniejszy pomiar. Podobnie sprawa ma się z wysokością drzwi – wystarczy rozłożyć miarkę od dołu do góry. Nie brzmi jak skomplikowane zadanie, prawda?

 

Jak zmierzyć ościeżnice?

Jeśli w otworze znajduje się już futryna, szerokość i wysokość zmierz na jej końcach, nie wliczając w pomiar listew wykończeniowych. Pamiętaj jednak, że nie musisz samodzielnie mierzyć, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności w tym zakresie. Często bezpłatne pomiary oferuje firma, która zajmuje się potem montażem zamówionych drzwi. Fachowcy szybko i bez problemu wymierzą wysokość i szerokość, uwzględniając przy tym wszelkie niedopatrzenia, które mogą umknąć niedoświadczonej osobie.

 

Jak zmierzyć futrynę do drzwi?

Teraz już wiesz, jak dokładnie wymierzyć drzwi, by uzyskać jak najprecyzyjniejsze wyniki. A jeśli chcesz skorzystać z darmowego pomiaru wykonanego przez fachowców, skontaktuj się z firmą Termalux! Możesz też złożyć zamówienie na drzwi, a następnie zlecić ich dostawę i montaż wykwalifikowanym specjalistom z Termalux. W ofercie sklepu znajdziesz eleganckie, nowoczesne drzwi od znanych producentów, takich jak Gerda i Agmar. Drzwi wejściowe to wizytówka domu – zadbaj o ich jakość!