Jak zamontować rolety zewnętrzne?

 In Blog

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Do zalet i funkcjonalności rolet zewnętrznych nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego coraz częściej pojawiają się one zarówno w nowych domach, jak i starszych. Jeśli chcesz zamontować rolety zewnętrzne w ramie okiennej musisz wykonać dokładnych pomiarów okna. Tylko dzięki temu rzetelne i dokładne zamocowanie kasety na zewnątrz, w ramie okna będzie możliwe.

Montaż rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrze chronią nie tylko przed nadmiarem promieni słonecznych wewnątrz pokojów, ale także gwarantują poprawę ciepłochronności okna, zmniejszają przenikanie hałasu, ale także stanowią atrakcyjny dodatek do wyglądu całego domu.

Jak widać, posiadanie rolet zewnętrznych ma wiele zalet. Jednak zanim przystąpisz do montażu rolet zewnętrznych kluczowe będzie zmierzenie okna i określenie, jakie wymiary rolety będą najlepsze. Co więcej, będziesz musiał także ustalić sposób, w jaki będziesz sterował roletą (wiąże się to z wyborem instalacji elektrycznej) oraz miejscem umieszczenia napędu.

Dzięki temu montaż rolet zewnętrznych przebiegnie bezproblemowo, a ty po zamocowaniu kasety i osadzaniu rolety będziesz mógł korzystać w pełni z jej zalet i funkcjonalności.

Montaż rolety zewnętrznej we wnęce okiennej

Rolety zewnętrzne mogą być także zamontowane we wnęce okiennej. Tego typu rolety montuje się pod warstwą ocieplenia oraz tynku. Tego typu rolety doskonale nadają się do domów pasywnych i energooszczędnych. Ponieważ to rozwiązanie montażowe rolety wpływa pozytywnie na minimalizację straty ciepła. Wtedy z wnętrza domu nie wydostaje się tak dużo ciepła

Jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że taką decyzję należy podjąć już na etapie budowy domu. Ponieważ w przypadku montażu rolety we wnęce okiennej, musi być ona uwzględniona w procesie budowy. Dlaczego? Ponieważ tego typu rolety zewnętrzne znajdują się pod warstwą ocieplenia i tynku.

Montaż rolet zewnętrznych podtynkowych

Rolety zewnętrzne podtynkowe wymaga odpowiedniego przygotowania nadproża okiennego. Co więcej, o montażu tej rolety również należy myśleć już wcześniej – na etapie budowy i planowania domu.

Głębokość wnęki okna uzależniona jest przede wszystkim od wysokości okna i wyposażenia rolety. Dlatego te wymiary należy uwzględnić już na samym początku. Zwijana roleta po przyłożeniu kasety do ściany nie powinna w żądnym miejscu odstawać. Dlatego wcześniej warto zadbać o płaszczyznę elewacji i skrajne punkty mocowania, które wspólnie wpłyną na ewentualne nierówności boków otworu i ich brak.

Montaż rolet zewnętrznych w bloku

Jeśli w ramie okna w bloku planujesz umieścić roletę, to musisz uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej.

Dlatego przy planowaniu zamontowania rolety warto uwzględnić wszystkie czynniki, które wpłyną na wygląd budynku, jak np. dłuższe prowadnice, przewody sterujące czy wał kasety.

Montaż rolety zewnętrznej na ocieplonym budynku

W gotowym i użytkowanym budynku doskonale sprawdzą się rolety elewacyjne, które nie tylko są tańsze w montażu, ale nie uszkodzą konstrukcji i wykończenia budynku.

Montaż rolet antywłamaniowych

Przy planowaniu zamontowania rolet warto uwzględnić ich położenie i rodzaj.Rolety zewnętrzne antywłamaniowe są dodatkową ochroną domu i dobytku przed złodziejami i kradzieżami.

W przypadku tego rodzaju rolet istnieje możliwość zamontowania ich zarówno na ścianie budynku, jak i od strony wewnętrznej. Dobrze, aby uwzględnić także wyposażenie jej. Założenia pancerza pozytywnie wpłynie zarówno na jej trwałość, ale także na funkcjonalność.

Montaż rolet zewnętrznych na elewacji

Rolety elewacyjne są jednym z najczęstszych rodzajów rolet spotykanym w polskich domach. Są one uniwersalne, ponieważ można zamontować je zarówno w starych, jak i nowych domach.

Rolety elewacyjne dostępne są jako rolety lewoskrętne i prawoskrętne. Pierwsze z nich posiadają szczeliny prowadnic blisko ramy okna. Z kolei prawoskrętne będzie pasować do powierzchni ściany. Pancerz rolety w przypadku rolet prawoskrętnych znajduje się dalej, dlatego mogą one wyróżniać się lepszą izolacją termiczną i akustyczną.