Jak zrobić drzwi przesuwne?

 In Blog

Czy wyobrażasz sobie pokój bez drzwi? Tak, to prawda, drzwi mogą pełnić różne funkcje, jednak ich obecność niekiedy jest obowiązkowa. Dlatego warto przemyśleć ich montaż. Zdarza się, że w niektórych pomieszczeniach tradycyjne drzwi nie są możliwe do zamontowania. Z odsieczą przychodzą wtedy drzwi przesuwne, które nie tylko wyglądają efektywnie, ale także pozwalają na zaoszczędzenie potrzebnego miejsca w mieszkaniu. Sprawdź, jak zrobić ten rodzaj drzwi .

Spis treści

Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy?

Jak zamontować drzwi przesuwne?

Jak wyregulować drzwi przesuwne w szafie?

Jak zrobić kasetę do drzwi przesuwnych?

Ile kosztują drzwi przesuwne?

Podsumowanie

Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy?

Jeśli zastanawiasz się, jak samemu zrobić drzwi przesuwne musisz wiedzieć, że do tego zadania należy się odpowiednio przygotować. Ważny jest zarówno materiał, który można kupić w sklepie budowlanym, ale także dodatki, które ułatwią ich montaż. Drzwi przesuwne sprawdzają się doskonale zwłaszcza w małych mieszkaniach. Jednak także i w tych większych sprawdzą się doskonale. Montaż pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce, które możesz z powodzeniem wykorzystać w inny sposób.

Jednak drzwi pełnią nie tylko rolę drzwi do sypialni, kuchni czy salonu. Ważne jest uświadomić sobie, że ich skrzydła bardzo często stanowią dodatek do mebli. Jeśli w Twoim domu nie masz odpowiedniej ilości miejsca na tradycyjną szafę, w której skrzydło drzwiowe otwiera się na zewnątrz, musisz szukać w sklepach szaf o drzwiach przesuwnych. Choć gotowe systemy w sklepach dostępne są w bogatej ofercie, musisz sobie uświadomić, że możesz zrobić drzwi przesuwne samodzielnie.

Dzięki temu wnętrze zarówno pomieszczenia, jak i samego mebla zyska potrzebną przestrzeń. Aby zrobić samodzielnie drzwi przesuwne do szafy wnękowej lub zwykłej, musisz odpowiednio się przygotować. Najważniejsze są pomiary, które ułatwią zamontowanie prowadnic, montaż rolek i desek. Zatem, co należy zmierzyć? Przede wszystkim:

  • wysokość wnęki lub przestrzeni, w której pojawi się szafa z drzwiami przesuwnymi,
  • szerokość przeznaczoną na szafę,
  • głębokość szafy wnękowej lub tradycyjnej,
  • kąty między ścianami, sufitem i podłogą.

Od tych parametrów zależy na jakiej wysokości zamontujesz potrzebne materiały i elementy mocujące. Za pomocą śrub wyznaczysz punkty montażu, sposób łączenia płyty OSB, płyt gipsowo kartonowych, czy desek. Atrakcyjny wygląd szafy i drzwi przesuwnych to sukces, który jest efektem końcowym ciężkiej i dokładnej pracy.

Jak zamontować drzwi przesuwne?

Już na etapie budowy i wykańczania domu czy mieszkania należy przewidzieć ułożenie drzwi, mebli i innych elementów aranżacji. Dzięki temu wnętrza zyskają odpowiedni charakter, a wykonanie idealnej aranżacji nie będzie problemem. Jeśli jednak planujesz remont i nie wiesz, jak dokładnie zaplanować wnętrza Twojego domu musisz koniecznie przeanalizować, czy szafa przy ścianie lub we wnęce może mieć tradycyjne, szeroko otwierające się drzwi.

Oferta w sklepach stacjonarnych, jak i sklep online bogate są w rozwiązania, które sprawdzą się w nawet najbardziej wymagających wnętrzach. Jeśli Twoje wnętrza nie pozwalają na tradycyjną szafę lub tradycyjne drzwi, możesz wykonać samodzielnie ten rodzaj drzwi. Instrukcja krok po kroku jak je wykonać znajduje się na wielu stronach www, jednak warto zadbać o to, aby proces montażu drzwi był perfekcyjny i dopracowany w najmniejszym szczególe.

Do montażu otworu wejściowego czy drzwi konieczne są niezbędne narzędzia. Musisz mieć:

  • prowadnice,
  • zestaw śrub,
  • rolki,
  • listwy,
  • kołki.

Przydatne mogą okazać się także zamontowanie drzwi za pomocą zawiasów czy kołków, dlatego musisz je mieć pod swoją ręką. Oprócz tego przyda się miarka, ołówek oraz wiertarka lub wkrętka.

Pierwszym etapem montażu drzwi przesuwnych musisz dokładnie przygotować otwór drzwiowy. Konieczne będzie usunięcie zanieczyszczeń oraz nierówności. Ściana powinna być odpowiednio przygotowana. Jednak musisz swoją troską objąć także ściany i podłogi. Muszą być one równe. Wszystko po to, aby prowadnica, która zostanie zamontowana działała prawidłowo.

Wcześniej przeprowadzone pomiary pozwolą Ci nie tylko zrobić drzwi przesuwne, ale także zaplanować montaż prowadnika dolnego i każdego innego, dowolnego materiału. Prowadnicę musisz zamontować w określonym miejscu. Tak żeby ściany i skrzydła nie przeszkadzały sobie wzajemnie. Jeśli już zamontujesz prowadnicę, możesz założyć skrzydło.

Jak wyregulować drzwi przesuwne w szafie?

Czasami jednak zdarza się, że skrzydło drzwi osunęło się. Funkcjonowanie w takiej przestrzeni może być trudne. Jeśli prowadnica uległa zniszczeniu konieczne jest jej wymienienie. Jednak niekiedy wystarczy wyregulować drzwi.

Pomocne mogą okazać się specjalne rolki, które są ważnym elementem barn door. Za sprawą kołków możesz wyregulować wysokość, prowadnik dolny, a także kąt nachylenia drzwi. Jeśli samemu chcesz samemu zrobić drzwi przesuwne to musisz także zastanowić się, czy sam będziesz je serwisować. Wizyta u stolarza nie będzie konieczna. Stopery i kołki oraz zestaw narzędzi rozwiąże problem.

Jak zrobić kasetę do drzwi przesuwnych?

W internecie można znaleźć wiele inspiracji dla przestrzeni domowej. Z nich dowiesz się także, jak zrobić drzwi przesuwne. Czasami jednak oprócz drzwi przesuwnych konieczna będzie specjalna kaseta. Skoro wybierasz ten rodzaj drzwi, to z pewnością z jakiegoś powodu. Czemu zatem męczyć się z drzwiami, które nie będą schowane?

Kaseta sprawi, że drzwi będą chować się w ścianie, a Ty rozwiążesz problem małej ilości miejsca. Konieczne jest wtedy odpowiednie przygotowanie i montaż. Za sprawą specjalnej prowadnicy możesz skutecznie schować płyty do ściany.

Musisz pamiętać, że im wcześniej zaplanujesz ten rodzaj drzwi, tym mniej przeróbek będzie Cię czekać. Umieszczenie specjalnej prowadnicy w ścianie już na samym początku sprawi, że będziesz mógł cieszyć się wspaniałym i dopracowanym wnętrzem.

Ile kosztują drzwi przesuwne?

Koszt tego rozwiązania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od materiałów, po które sięgasz. Im będą one wyższej jakości tym cena ostateczna może być również wyższa. Jednak jest to inwestycja, która się opłaca, ponieważ dobrej jakości materiały będą służyć Ci przez dłuższy czas.

Na cenę wpływa także to, czy decydujesz się na obecność drzwi przesuwnych tradycyjnych, czy takich z kasetą w ścianie. To drugie rozwiązanie choć będzie droższe, to z pewnością bardziej praktyczne i bezpieczne. Dodatkowo taką aranżację możesz lepiej zaplanować i urządzić.

Zastanawiasz się, co jeszcze wpływa na cenę? Z pewnością to, czy wykonasz wszystkie zadania montażowe samodzielnie czy skorzystasz z ekipy montującej. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Ekipa wykona zadanie niemal perfekcyjnie, jednak będzie Cię więcej kosztować. Z kolei samodzielne wykonanie przeróbek może wymagać późniejszych poprawek. Jeśli chcesz tego uniknąć musisz odpowiednio i dobrze wcześniej się przygotować. Odpowiednie narzędzia, wiedza i sposoby działania będą pomocne w wykonaniu małego remontu w Twoim domu.

Problem pustych przestrzeni nie musi Ci już doskwierać. Jeśli w Twoim domu nie ma odpowiedniej przestrzeni, a nie chcesz trzymać kartonów i ubrań w kolumnie aż do sufitu, możesz wydzielić dodatkowy pokój. Rozwiązaniem są drzwi, które będą przesuwać się wzdłuż siebie. To pozwoli cieszyć się prawidłowo zaplanowaną i zorganizowaną przestrzenią. Sprawdź, jak zrobić drzwi przesuwne i zadbaj o Twoje wnętrza.