Jak uszczelnić okna?

 In Blog

Każdy z nas z pewnością zna to uczucie, gdy mimo zamkniętych drzwi i okien w pomieszczeniu panuje chłód. Wszelkie szczeliny i nieplanowane otwory skutecznie obniżają szczelność okien i co za tym idzie sprawiają, że z wnętrza ubywa ciepła. Taka sytuacja jest zarówno nieprzyjemna, jak i kosztowna (ponieważ mimo wysokich rachunków za ogrzewania, w domu nadal jest zimno). Czy da się przeciwdziałać tej sytuacji? Czy jest coś, co możesz zrobić, żeby skutecznie uszczelnić okna? Sprawdź, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji.

Spis treści

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Jak uszczelnić okna drewniane?

Jak uszczelnić okna dachowe?

Jak uszczelnić okna domowym sposobem?

Podsumowanie

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Okna plastikowe to rozwiązanie, które jest wybierane bardzo często. Dlaczego? Ponieważ są one tańsze niż okna drewniane i niekiedy bardziej dostępne. Jednak choć ich zalet jest wiele, to warto sobie zdać sprawę, z tego, że z czasem mogą pojawić się w nich nieszczelności. Gdzie upatrywać przyczyn tych problemów?

Za wszelkie problemy z utrzymaniem ciepła odpowiadają przede wszystkim uszczelki, niepoprawny montaż okien, a także rozregulowane pozycje okuć. Co to wszystko oznacza? Nieszczelność uszczelek to problem, który jest normalną konsekwencją użytkowania produktów. Najczęściej pojawiają się one po kilku latach od montażu okien plastikowych. Jeśli problem z nieszczelnością jest wynikiem właśnie tej sytuacji wystarczy, że wymienisz w oknach właśnie uszczelki na nowe.

Sytuacja nieco komplikuje się, gdy nieszczelne okna są wynikiem nieprawidłowego montażu okiennic. Zły i nieprecyzyjny montaż okien może powodować, że po czasie wilgoć, promieniowanie UV i zmienne warunki atmosferyczne mogą powodować powstawanie nieszczelności i szpar w oknach.

Czasami także rozregulowanie okien plastikowych może sprawiać, że pojawia się zimne powietrze wewnątrz domu, a utrzymanie właściwej temperatury jest niemożliwe. Jeśli pojawiają się problemy z pozycją okuć w pierwszej kolejności skontaktuj się z serwisem. Ich wiedza pomoże znaleźć uniwersalne rozwiązanie.

Musisz także pamiętać, że niektóre z okien posiadają specjalne tryby. Co to oznacza? Że samodzielnie, za pomocą imbusa, możesz ustawić ich szczelność. Najczęściej miejsca styku okien z uszczelką dopasowane są na podstawie dwóch trybów – lato i zima. W przypadku tego drugiego, okno jest bardziej dociskane do ramy okna, co przekłada się na większe uszczelnienie i sprawia, że ciepło ucieka w mniejszej ilości niż dotychczas. W większości przypadków takie rozwiązanie wystarczy, żeby uporać się problemem nieszczelności. Gdy szczelność okna jest wątpliwa koniecznie udaj się do specjalisty (również na karcie gwarancyjnej okien). On ustali czym uszczelnić okna i dobierze odpowiedni materiał uszczelniający.

Jak uszczelnić okna drewniane?

Drugim z najczęściej wybieranych rodzajów okna są okna drewniane. Cieszą się one zarówno wysoką trwałością, jak i dobrym wykonaniem. Z uwagi właśnie na te zalety chętnie sięgamy po te okna. Jednak tak samo jak w przypadku okien plastikowych, również okna drewniane mogą tracić z czasem na jakości. Z początku te dobrze uszczelnione okna, po jakimś czasie mogą przepuszczać zimne powietrze z zewnątrz.

Również w przypadku okien drewnianych konieczne jest zastanowienie się co sprawia, że mamy nieszczelne okna. Również i tutaj za problemy mogą odpowiadać zarówno błędy montażowe, jak i zniszczone i zużyte uszczelki. Najważniejsze jest, żeby uszczelnianie okien przeprowadzić jak najszybciej od wykrycia usterki. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu niekorzystne warunki atmosferyczne nie będą przedzierać się do środka mieszkań i nie obniżą jakości funkcjonowania.

Czasami zdarzają się takie sytuacje (zarówno w przypadku okien plastikowych, jak i drewnianych), że uszczelnianie okien może być trudne i problematyczne. Brak możliwości znalezienia problemu i miejsca, które odpowiada za to, że ciepłe powietrze ucieka jest niekiedy niesamowicie trudne. CO wtedy zrobić? Czy musimy godzić się na tak nieprzyjemny los? Czy możemy coś zrobić, żeby proces uszczelniania okien przebiegł sprawniej i skuteczniej? Oczywiście, że tak! Jeśli nie możesz zlokalizować na powierzchni skrzydła okiennego, między szybą a ramą lub między ramą a uszczelką szpar możesz zdecydować się na inny krok.

Przede wszystkim możesz skontaktować się z firmą montażową, która pomorze zlokalizować miejsce nieszczelności, przeprowadzając dokładny przegląd. Bardzo często firmy decydują się na badanie termowizyjne, które pokaże, gdzie są największe straty ciepła.

Okna drewniane możesz uszczelnić wykorzystując nową uszczelkę (w tym uszczelki poliuretanowe), ale także sprawdzi się w jakimś stopniu taśma uszczelniająca czy pianka uszczelniająca. Choć wymiana uszczelek jest czasami kosztowna i pracochłonna, to dzięki uszczelnianiu okien możesz zadbać o swój komfort w domu i obniżyć bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie.

Bardzo częstym rozwiązaniem jest korzystanie z pianki poliuretanowej. Musisz jednak wiedzieć, że nie jest to trwałe rozwiązanie. Problem z ramą okienną może pojawić się wtedy nawet następnej zimy. Na rynku dostępne są także inne rozwiązania. Mianowicie – listwy uszczelniające, czy najtrwalsze uszczelki EPDM.

Uszczelki u styku szyby zapewniają szczelność. Jednak z czasem wymiana uszczelki będzie konieczna. Kiedy? Wtedy gdy z pomieszczenia ucieka ciepłe powietrze. Po jakie produkty wtedy sięgnąć? Jeśli pianka poliuretanowa to nie rozwiązanie, z którego chcesz skorzystać, wybierz listwy uszczelniające do ram okiennych. Najlepiej sprawdzą się uszczelki EPDM. Sprawdzą się one zarówno w oknach plastikowych, jak i drewnianych. Dzięki nim uszczelnienie okien będzie trwalsze i solidniejsze. Ten rodzaj uszczelek odporny jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, ale także promieniowanie słoneczne i wilgoć. Dzięki temu stają się one solidniejsze i co ważniejsze trwalsze. Dlatego zamontowanie ich do ram okiennych zabezpieczy twoje okno plastikowe lub drewniane na długi czas. Uszczelki możesz zamontować zarówno po wewnętrznej stronie okna, jak i na zewnątrz budynku. Wielkość paska powinna być dopasowana do wielkości dotychczasowej, starej uszczelki. Dlatego przed wymianą zorientuj się jaka uszczelka znajduje się w starych oknach, żeby kupić prawidłowy rozmiar.

Jak uszczelnić okna dachowe?

W naszych domach znajdują się różne okna. Dachowe, zwykłe, przesuwne, narożne oraz dachowe. Musisz zdać sobie sprawę, że ich montaż różni się, dlatego warto sprawdzać firmy, z których usług korzystamy, aby przez długi czas cieszyć się prawidłowym montażem. Kluczowe przy tych pracach jest także solidne uszczelnianie okien. Dokładne i sprawdzone sposoby sprawią, żę okno nie będzie przepuszczać powietrza. Najczęściej te sprawdzone sposoby na uszczelnianie to silikon neutralny, czasami wykorzystuje się także taśmę zabezpieczającą oraz specjalne, dedykowane do uszczelniania listwy i uszczelki.

Nie każdy z nas chcąc uszczelnić okna jest gotowy na przeprowadzenie gruntownego remontu. Dlatego nierzadko szukamy rozwiązań, które będą skuteczne, a które nie nadszarpną zbytni naszego budżetu. Czasami jednak tańsze rozwiązania, choć wygodne i stosunkowo tanie, to nie są niestety trwałe. Taka sytuacja jest z pianką poliuretanową. Jej użycie jest wygodne i co najważniejsze daje ona szansę uszczelnić okno samodzielnie za pomocą specjalnego pistoletu. Jednak po kilku sezonach konieczna będzie jej ponowna aplikacja. Pianka montażowa jest łatwa zarówno w montażu, jak i demontażu. Wystarczy woda z płynem do mycia naczyń, aby usunąć resztki pianki.

Montując okna dachowe w swoim domu musisz zdać sobie sprawę z tego, że jest to rodzaj okien, które nie potrzebują dodatkowego uszczelnienia. Co to oznacza? Że nie musisz martwić się tym, aby zapewnić sobie dodatkową ochronę. Warto jednak liczyć się z tym, że po kilku latach użytkowania okna dachowe będą wymagały serwisu i konieczne może być ich dodatkowe uszczelnienie.

Nierzadko już na etapie produkcji okna dachowe wyposażane są w specjalne kołnierze uszczelniające, które stanowią dodatkową, wzmocnioną ochronę przed utratą ciepła. Zamontowanie takiego dodatku sprawia, że izolacja okien dachowych jest jeszcze wyższa. Zatem pojawia się pytanie – w jaki sposób doszczelnić okna dachowe, gdy przestają one spełniać swoje zadanie? Czy dodatkowe uszczelki będą dobrym rozwiązaniem? Dobrym rozwiązaniem są specjalnie dedykowane do okien dachowych rozwiązania. Takie pakiety izolacyjne zawierają produkty, które będą chronić okna zarówno przed wilgocią, jak i utratą ciepła. Najczęściej wybór pada na uszczelki poliuretanowe, które wyróżniają się niezwykłą elastycznością, która jest niezbędna do okien dachowych. Również do okien dachowych możesz wykorzystać uszczelki silikonowe lub z wyjątkowo trwałego materiału, czyli uszczelki EPDM. Ważne jest, aby te materiały były odporne zarówno na działanie wilgoci, zmiennych warunków atmosferycznych, jak i promieni słonecznych.

Jak uszczelnić okna domowym sposobem?

Na szczęście są problemy z izolacją okna, które możemy rozwiązać sami. Nie zawsze konieczne jest wzywanie serwisu. W sytuacji, gdy na oknie pojawiają się szczeliny, a temperatura jest ciężka do wyrównania możesz samodzielnie spróbować zatroszczyć się o izolację okna. Małej wielkości szczeliny możemy zakleić wykorzystując specjalne materiały.

Pomocne mogą okazać się dostępne w sklepach taśmy izolacyjne lub specjalne pianki do izolacji. To drugie rozwiązanie sprawdzi się lepiej wtedy gdy w oknie pojawiły się większe szczeliny. Ponieważ sama taśma, choć jest rozwiązaniem dobrym i trwałym, to może nie poradzić sobie z większymi dziurami. Wtedy takie defekty dobrze jest wypełnić właśnie pianką, która po aplikacji zwiększa swoją objętość i solidnie wypełni szczeliny. Aplikację pianki należy przeprowadzić nie miejscowo, a na całym obwodzie okna. Wszystko po to, aby skutecznie zapobiec ucieczce powietrza z wnętrza domu. Nadmiar silikonu lub pianki ściągnij od razu po aplikacji (nawet kartką papieru). Gdy środek już zaschnie nie będzie możliwe łatwe jej pozbycie się.

Najbardziej dające się we znaki będą szpary między ramą okna, a parapetem lub ścianą. To przez nie ucieka powietrze i obniża się temperatura. Taśmę uszczelniającą, jak i piankę lub silikon możesz wykorzystać także w tym miejscu. Ważne jest żeby wcześniej skrupulatnie wyczyścić miejsca aplikacji. Po to, aby materiały solidnie przywarły do podłoża. Niezabezpieczenie i nie wyczyszczenie tych miejsc, może skutkować nieskuteczną aplikacją, a produkty mogą w szybkim tempie odkleić się z miejsca.

Aby uszczelnić okna możesz także spróbować je samodzielnie wyregulować. Potrzebujesz do tego jedynie śrubokręta i oryginalnych kluczy do obsługi okna (jeśli ich nie masz, możesz wykorzystać np. klucze imbusowe). Na samym początku musisz sprawdzić położenie skrzydła względem ramy okna. Powinny one prawidłowo na siebie zachodzić, bez dodatkowego ciężaru czy wysiłku. Jeśli okaże się, że tak nie jest musisz odszukać śruby. Najczęściej znajdują się one przy górnych i dolnych zawiasach. Dzięki kluczom będziesz mógł wyregulować okno zarówno w pionie (wysokości) oraz w poziomie (prawo-lewo).

Dobrze jest wykonać także test na docisk okna. Jak go wykonać? Weź kartkę i wsadź ją między ramę, a drzwi okna. Przytrzaśniętą kartkę spróbuj wyciągnąć. Jeśli nie stawia ona żadnego oporu konieczne może być również wyregulowanie tego parametru. Zwiększenie docisku sprawi, że mniej powietrza będzie uciekać z pomieszczenia oraz mniej zimnego będzie dostawać się do środka.

Choć są to działania, które spokojnie możesz wykonać samodzielnie, jeśli nie czujesz się na siłach, dobrym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc fachowców, którzy wykonają to za Ciebie.

Okna są ważnym elementem naszych domów i mieszkań. Pozwalają one nie tylko otworzyć się na świat, ale wpływają one na izolację i temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Co zrobić, gdy zaczyna pojawiać się nieszczelność w oknach? Czy od razu musisz je wymieniać na nowe? Nie! Istnieje kilka sposobów, dzięki którym przedłużysz żywotność ram okiennych i bezpośrednio na temperaturę w domu. Możesz skorzystać zarówno z pomocy wykwalifikowanego serwisu, jak i wykonać te prace samodzielne. Potrzebne będą Ci odpowiednie narzędzia (np. klucze imbusowe do wyregulowania ułożenia okna), jak i niezbędne dodatki (np. taśma izolacyjna, pianka do uszczelniania, nowe uszczelki). Dzięki takiemu zestawowi naprawczemu z łatwością odnowisz swoje okno. Co najważniejsze – taki remont możesz przeprowadzić z każdym oknem – zarówno drewnianym, czy plastikowym, jak i dachowym lub balkonowym. Odpowiedzialność i sumienność w tych działaniach sprawi, że podniesiesz komfort funkcjonowania w domu czy mieszkaniu, ale także obniżysz rachunki za ogrzewanie.